Αξιος της μοίρας του!

Λίγος για να συνεχίσει στο Champions League αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Το 1-1 μέσα στη Δανία δεν έφτασε για τους Πράσινους, που γνώρισαν οδυνηρή ήττα από την Οντένσε μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο με 4-3 στη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου της διοργάνωσης.

Ντροπιαστικός αποκλεισμός από μια ομαδούλα της Δανίας που ήρθε και έκανε πάρτι μέσα στο ΟΑΚΑ αφού τελικά αποδείχθηκε ανώτερη του «τριφυλλιού». Τα λόγια είναι περιττά, κάποιοι απέδειξαν ΚΑΙ σήμερα ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στο βάρος της φανέλας!

Τα γκολ των Μπουμσόνγκ (35΄), Τοτσέ (50΄) και Πετρόπουλου (+90΄) δεν έφτασαν στο Τριφύλλι, το οποίο εκτός από γόητρο έχασε και σε οικονομικό επίπεδο. Συγκεκριμένα, 2,1 εκατ. ευρώ που θα έπαιρνε σε περίπτωση πρόκρισης στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Χρήματα που τους στέρησαν από τους φιλοξενούμενους οι Γιόχανσον (12΄), Ρούουντ (58΄), Καντρί (80΄) και Αντρεάσεν (88΄), που σκόραραν για τους Δανούς.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, αλλά οι αδυναμίες του στην άμυνα εμφανίστηκαν στην πρώτη κιόλας επίσκεψη των Δανών στην περιοχή του Τζόρβα. Ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού πιεζόμενος από παίκτη της Οντένσε δεν έδιωξε σωστά τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Γιόχανσον που με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 0-1 στο 12ο λεπτό.

Ηταν λογικό το γκολ των φιλοξενούμενων να «παγώσει» τους Πράσινους, οι οποίοι προσπάθησαν να πιέσουν, είχαν ένα σουτ του Λέτο που έδιωξε ο Βέσελς σε κόρνερ, αλλά δεν είχαν σωστή ανάπτυξη και οι προσωπικές ενέργειες του Λέτο δεν έφταναν… Παρ΄ όλα αυτά η ισοφάριση ήρθε για το Τριφύλλι από στημένη φάση στο 35΄. Ο Νίνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπουμσόνγκ νίκησε στον αέρα του αμυντικούς της Οντένσε και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Με τις καλύτερες συνθήκες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό. Στο 50΄ από καταπληκτική μπαλιά του Λέτο, ο Κατσουράνης πλάσαρε τον Βέσελς που απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας με σουτ στην κίνηση ο Τοτσέ πέτυχε το 2-1. Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς δύο λεπτά αργότερα, όταν από εξαιρετική ασίστ του Κλέιτον ο Νίνης πλάσαρε και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Σα να μην έφτανε αυτό, η Οντένσε κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 58΄ με εξαιρετικό πλασέ του Ρούουντ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή κι αφού τροφοδοτήθηκε άψογα από τον Ουτάκα.

Η υπόθεση πρόκριση έκλεισε οριστικά για την Οντένσε 10 λεπτά πριν το τέλος με το πλασέ του Καντρί (η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σαριέγκι κι άλλαξε πορεία). Ο Αντρεάσεν με μακρινό σουτ στο 88΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, ενώ στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αντώνης Πετρόπουλος απλώς διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Σιμάο, Κατσουράνης (74΄ Καραγκούνης), Νίνης, Λέτο, Μαρίνος (20΄ Τοτσέ), Κλέιτον (67΄ Πετρόπουλος)
Οντένσε (Χένρικ Κλάουσεν): Βέσελς, Ρούουντ, Αντρέασεν, Κρίστενσεν, Ουτάκα (87΄ Τραορέ), Ρεγκίνιουσεν, Γιόχανσον, Κρις Σόρενσεν, Τζεμπά-Τζεμπά, Μεντί, Καντρί (89΄ Χεγκ)

Διαιτητής: Αντρέ Μάρινερ (Αγγλία)

Κίτρινες: Κατσουράνης – Ρούουντ, Μεντί, Βέσελς, Καντρί
Κόκκινες: Μεντί (+90 – δεύτερη κίτρινη)

Ανδρέας Ηλιόπουλος

Δημοσιεύτηκε απο τον στις 3,Αυγούστου, 2011, 9:46 πμ. στις Κατηγορίες HOT - ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΑ. Νπορείτε να παρακολουθείσετε τισ απαντήσεις επι του άρθρου απο RSS 2.0. Παρακαλούμε σχολιάστε το άρθρο...( ή αφήστε σύνδεσμο trackback)