Η κλήρωση της Εθνική Ελλάδος για το Euro 2012

Πολωνία, Τσεχία και Ρωσία είναι οι αντίπαλοι της Εθνικής Ελλάδος για το Εuro 2012 με τα χαμόγελα σαφώς να είναι έντονα. Πρεμιέρα στην τελική φάση με το ματς Πολωνία-Ελλάδα στις 8 Ιουνίου στη Βαρσοβία (19:00).

τον πρώτο όμιλο της τελικής φάσης του Euro 2012 κληρώθηκε η Εθνική Ελλάδος με αντιπάλους τηνΠολωνία, την Τσεχία και την Ρωσία.

Πρεμιέρα στο Euro 2012 με την αναμέτρηση Πολωνία-Ελλάδος στις 8 Ιουνίου. Έκδηλα τα χαμόγελα της ελληνικής αποστολής και σαφώς «γουρλής» τόσο ο Μάρκο Φαν Μπάστεν όσο και ο Ζινεντίν Ζιντάν που έβγαζαν τα μπαλάκια.

Στα περιέργα της κλήρωσης αξίζει να τονίσουμε για ένα ακόμα Euro αντιμετωπίζουμε στο πρωτα ματς την διοργανώτρια (Πολωνία) στο εναρκτήριο ματς και την Ρωσία την τρίτη αγωνιστική κάτι που συνέβη και στην Πορτογαλία που κατακτήσαμε την διοργάνωση. Παράλληλα, η Εθνική Ελλάδος στα τέσσερα τελευταία φιλικά που έχουμε δώσει με την Πολωνία δεν έχει σκοράρει καθόλου.

 

Το πρόγραμμα της Εθνικής Ελλάδος

8 Ιουνίου (1η αγωνιστική)

Πολωνία – Ελλάδα (Βαρσοβία-19:00)

Ρωσία – Τσεχία (Βρότσλαβ-21:45)

 

12 Ιουνίου (2η αγωνιστική)

Ελλάδα – Τσεχία (Βρότσλαβ-19:00)

Πολωνία – Ρωσία (Βαρσοβία-21:45)

 

16 Ιουνίου (3η αγωνιστική)

Ελλάδα – Ρωσία (Βαρσοβία-21:45)

Τσεχία – Πολωνία (Βρότσλαβ-21:45)

 

«Φωτιά» τα άλλα γκρουπ

«Καυτοί» όμιλοι οι Β’ και Γ’ στην κλήρωση με την Ολλανδία στο Β’ που ήταν επικεφαλής να αντιμετωπίζει τους Γερμανία, Δανία και Πορτογαλία του Ρονάλντο.

 

Στο Γ’ γκρουπ η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία την Ιρλανδία του Τραπατόνι και την Κροατία. Τέλος στον Δ’ γκρουπ η συνδιοργανώτρια Ουκρανία καλείται να αντιμετωπίσει τους Σουηδία, Αγγλία και Γαλλία.

 

Τα γκρουπ όπως βγήκαν από την κλήρωση:

 

ΓΚΡΟΥΠ Α

Πολωνία

ΕΛΛΑΔΑ

Ρωσία

Τσεχία

ΓΚΡΟΥΠ Β

Ολλανδία

Γερμανία

Δανία

Πορτογαλία

ΓΚΡΟΥΠ Γ

Ισπανία

Ιταλία

Ιρλανδία

Κροατία

ΓΚΡΟΥΠ Δ

 

Ουκρανία

Σουηδία

Γαλλία

Αγγλία

 

Το πρόγραμμα αγώνων των άλλων γκρουπ

 

ΓΚΡΟΥΠ Β

 

9 Ιουνίου (1η αγωνιστική)

Ολλανδία – Δανία (Χάρκοβο, 19:00)

Γερμανία – Πορτογαλία (21:45, Λβιβ)

13 Ιουνίου (2η αγωνιστική)

Δανία – Πορτογαλία (19:00, Λβιβ)

Ολλανδία – Γερμανία (21:45, Χάρκοβο)

17 Ιουνίου (3η αγωνιστική)

Πορτογαλία – Ολλανδία (21:45, Χάρκοβο)

Δανία – Γερμανία (21:45, Λβιβ)

 

ΓΚΡΟΥΠ Γ

 

10 Ιουνίου (1η αγωνιστική)

Ισπανία – Ιταλία (19:00, Γκντανσκ)

Ιρλανδία – Κροατία (21:45, Πόζναν)

14 Ιουνίου (2η αγωνιστική)

Ιταλία – Κροατία (19:00, Πόζναν)

Ισπανία – Ιρλανδία (21:45, Γκτνασκ)

18 Ιουνίου (3η αγωνιστική)

Κροατία – Ισπανία (21:45, Γκντανσκ)

Ιταλία – Ιρλανδία (21:45, Λβιβ)

ΓΚΡΟΥΠ Δ

11 Ιουνίου (1η αγωνιστική)

Γαλλία – Αγγλία (19:00, Ντόνετσκ)

Ουκρανία – Σουηδία (21:45, Κίεβο)

15 Ιουνίου (2η αγωνιστική)

Σουηδία – Γερμανία (19:00, Κίεβο)

Ουκρανία – Γαλλία (21:45, Ντόνετσκ)

19 Ιουνίου (3η αγωνιστική)

Σουηδία – Γαλλία (21:45, Κίεβο)

Αγγλία – Ουκρανία (21:45, Ντόνετσκ)

 

 

Στην κλήρωση την Εθνική Ελλάδος εκπροσώπησαν ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Σοφοκλής Πιλάβιος, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φερνάντο Σάντος και ο συνεργάτης του Τάκης Φύσσας.

 

Παράλληλα, επίσημος καλεσμένος της UEFA ήταν ο πρώην τερματοφύλακας της Εθνικής Ελλάδος, Αντώνης Νικοπολίδης, ο οποίος ήταν μαζί με ακόμα δώδεκα πολύ σημαντικούς εκπροσώπους των προηγούμενων πρωταθλητών Ευρώπης.

Κατά σειρά οι μεγάλοι άσοι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην εκδήλωση ως οι καλύτεροι κάθε διοργάνωσης ήταν οι: Βίκτορ Πονεντέλνικ (ΕΣΣΔ, 1960), Λουίς Σουάρες (Ισπανία, 1964), Τζιάνι Ριβέρα (Ιταλία, 1968), Πολ Μπράιτνερ (Δ. Γερμανία, 1972), Αντονίν Πανένκα (Τσεχοσλοβακία, 1976), Χορστ Χρούμπες (Δ. Γερμανία, 1980), Αλέν Ζιρές (Γαλλία, 1984), Μάρκο φαν Μπάστεν (Ολλανδία, 1988), Πίτερ Σμάιχελ (Δανία, 1992), Ολιβερ Μπίρχοφ (Γερμανία, 1996), Ζινεντίν Ζιντάν (Γαλλία, 2000), Αντώνης Νικοπολίδης (Ελλάδα, 2004), Ζοάν Καπντεβίλα (Ισπανία, 2008).

 

Αρχικά τα γκρουπ δυναμικότητας ήταν:

 

Τα γκρουπ δυναμικότητας:

1ο γκρουπ

Πολωνία 1ος Όμιλος

Ισπανία 43.116

Ολλανδία 40.860

Ουκρανία 4ος Όμιλος

2ο γκρουπ

Γερμανία 40.446

Ιταλία 34.357

Αγγλία 33.563

Ρωσία 33.212

3ο γκρουπ

Κροατία 33.003

ΕΛΛΑΔΑ 32.455

Πορτογαλία 31.717

Σουηδία 31.675

4ο γκρουπ

Δανία 31.205

Γαλλία 30.508

Τσεχία 29.602

Ιρλανδία 28.576

http://www.sport24.gr

Δημοσιεύτηκε απο τον στις 2,Δεκεμβρίου, 2011, 9:04 μμ. στις Κατηγορίες ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ. Νπορείτε να παρακολουθείσετε τισ απαντήσεις επι του άρθρου απο RSS 2.0. Παρακαλούμε σχολιάστε το άρθρο...( ή αφήστε σύνδεσμο trackback)

Δώστε απάντηση









Πρόσφατα Άρθρα

Προβεβλημένα Links

  • DIKTYO1 TV VIDEO PORTAL

Έυρεση στο Αρχείο

με ημερομηνία
με κατηγορία
'Ευρεση με Google

Photo Gallery




Κατηγορίες
blog καθημερινής ενημέρωσης alphafm.gr

Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.

Όροι χρήσης :απαγορεύεται η χρήση όλων των εικόνων, βίντεο, ειδήσεων, ρεπορτάζ, γραφικών χωρίς την άδεια του alphafm.gr και χωρίς την αναφορά πηγής

Στοιχεία Επικοινωνίας : Γ΄ Σεπτεμβρίου 14 - ΚΑΣΤΟΡΙΑ - ΤΚ 52100, 24670 26.945, pararas@diktyo1.gr
Copyright ©2008-2017 alphafm.gr